Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego Wąsosza

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Gminny Program Rewitalizacji Gminy Wąsosz na lata 2023-2030

Gminny Program Rewitalizacji Gminy Wąsosz na lata 2023-2030

Zasady oraz tryb przygotowywania, prowadzenia i oceny rewitalizacji określone zostały w Ustawieo rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej realizacja w zakresie właściwości stanowią zadania własne gminy. Proces rewitalizacji prowadzony jest na podstawie Gminnego Programu Rewitalizacji, w związku z czym Rada Miejska Wąsosza przyjęła uchwałę nr XLVI/336/22 z dnia 28 października 2022 r. w sprawie przystąpienia do sporządzania Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Wąsosz na lata 2023-2030.


Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji zostało poprzedzone szczegółową diagnozą w szeroko rozumianym obszarze zagadnień społecznych, a także gospodarczych, przestrzenno-funkcjonalnych, technicznych i środowiskowych (diagnoza została opracowana zgodnie z Ustawą o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 roku). Tak przeprowadzona analiza pozwoliła dokonać pełnej diagnozy problemów i zagrożeń, wskazać obszary o największej koncentracji zjawisk kryzysowych, a w konsekwencji wyznaczyć obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji. To na nich ostatecznie zdefiniowano katalog działań, które - konsekwentnie wdrażane i realizowane – będą prowadziły do sukcesywnego wychodzenia z sytuacji kryzysowej lub przynajmniej minimalizowania jej skutków. W programie ujęto działania, które w najbliższych latach winny być realizowane z wykorzystaniem środków unijnych, ale również z innych środków publicznych oraz prywatnych. Połączenie aktywności wielu osób i instytucji, także różnych środków, w tym właśnie zarówno publicznych, jak i prywatnych pozwoli w sposób kompleksowy rozwiązać wszystkie zdiagnozowane w dokumencie problemy.


Gminny Program Rewitalizacji współtworzony był przy udziale interesariuszy rewitalizacji w postaci uczestnictwa w warsztatach rewitalizacyjnych oraz spacerze z wizją lokalną. Po ukończeniu prac nad projektem, został on szeroko konsultowany w dniach od 20 marca do 20 kwietnia 2023 r. Uwagi można było zgłaszać w formie papierowej, w postaci odpowiedzi na ankiety oraz podczas spotkania konsultacyjnego, które przeprowadzono dnia 5 kwietnia 2023 r. W trakcie konsultacji nie wpłynęły uwagi do projektu w żadnej z powyższych form.


Ostatnim etapem było opiniowanie projektu Gminnego Programu Rewitalizacji przez instytucje wskazane w art. 17, ust. 2, pkt 4 ustawy o rewitalizacji: Zarząd Powiatu Górowskiego, Zarząd Województwa Dolnośląskiego, Wojewodę Dolnośląskiego, właściwe organy wojskowe, ochrony granic oraz bezpieczeństwa państwa, właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, gminną komisję urbanistyczno-architektoniczną, operatorów sieci uzbrojenia terenu, w tym zarządców dróg oraz linii i terenów kolejowych, Krajowy Zasób Nieruchomości, o którym mowa w ustawie z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz. U. z 2020 r. poz. 1100 i 2127 oraz z 2021 r. poz. 11 i 223), Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie we Wrocławiu, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Zgodnie z opinią przedstawioną w piśmie z dnia 23 maja 2023 r., nr sprawy WSI.410.2.28.2023.KM Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, a także zgodnie z pismem z dnia 27 kwietnia 2023 r. Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu (numer sprawy ZNS.9022.4.34.2023.DG), uzgodnione zostało odstąpienie od konieczności przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.


Przyjęcie Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Wąsosz na lata 2023-2030, umożliwi prowadzenie przez interesariuszy kompleksowego i zaplanowanego procesu rewitalizacji oraz uruchomi narzędziai instrumenty jego wsparcia.


Załączniki do pobrania


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Edyta Paszkowska

Data wytworzenia:
31 maj 2024

Osoba dodająca informacje

Edyta Paszkowska

Data publikacji:
31 maj 2024, godz. 10:47

Osoba aktualizująca informacje

Edyta Paszkowska

Data aktualizacji:
31 maj 2024, godz. 10:48