Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego Wąsosza

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika

W wyborach parlamentarnych zarządzonych na 15 października 2023 r. możliwe jest głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika.

Przez pełnomocnika może głosować:
• Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
• Wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 60 rok życia.

Głosowanie przez pełnomocnika jest wyłączone w przypadku zgłoszenia przez wyborcę niepełnosprawnego oraz wyborcę, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Kto może być pełnomocnikiem:
Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania. Pełnomocnik może przyjąć pełnomocnictwo do głosowania tylko od jednej osoby, (na zasadzie wyjątku można przyjąć pełnomocnictwo do głosowania od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika. Wstępnym jest ojciec, matka, dziadek, babka itd.; zstępnym jest syn, córka, wnuk, wnuczka itd.)
Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci w danych wyborach.

Gdzie i kiedy można złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach?
Zamiar sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania zgłasza się w Urzędzie Miejskim Wąsosza – Referat Spraw Obywatelskich. Pracownikami upoważnionymi do sporządzania aktów pełnomocnictwa są: Pani Aneta Krawczyk i Pani Dorota Kozłowska, tel. 65 5437850, email: usc@wasosz.eu).
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa należy złożyć najpóźniej do 6 października 2023r.

Wniosek może być złożony w formie:
• ustnej;
• na piśmie utrwalonym w postaci:
* papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem,
* elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, po uwierzytelnieniu tej osoby w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Do wniosku należy dołączyć:

  • pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa — wzór zgody na przyjęcie pełnomocnictwa ustalony został przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i stanowi załącznik;
  • kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat;

Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
Głosowanie przez pełnomocnika-informacja (PDF, 168.83Kb) 2023-08-21 09:56:06 2
wniosek-o-sporzadzenie-aktu-pelnomocnictwa (PDF, 270.13Kb) 2023-08-21 09:56:06 1
zgoda-na-przyjecie-pelnomocnictwa (PDF, 289.11Kb) 2023-08-21 09:56:06 1
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Paweł Walkowiak

Data wytworzenia:
21 sie 2023

Osoba dodająca informacje

Mariusz Wlazło

Data publikacji:
21 sie 2023, godz. 09:56

Osoba aktualizująca informacje

Mariusz Wlazło

Data aktualizacji:
21 sie 2023, godz. 09:57